Stretnime sa

Naši experti s Vami skonzultujú a zhodnotia možnosti najvýhodnejšieho fotovoltického riešenia. Povieme Vám koľko môžete ušetriť, aká bude návratnosť a na akú výšku dotačnej podpory máte nárok.

Obchodné oddelenie
obchod@energovision.sk
+421 918 950 776

Napíšte nám

Vyberte o akú službu máte záujem

Meno je povinné
Email je povinný
Pole je povinné.

Niečo sa pokazilo

Ďakujeme za vašu správu. Bola odoslaná.

Fakturačné údaje

Energovision s.r.o.

Lamačská cesta 1738/111
841 03 Bratislava – Lamač


IČO 53036280
DIČ 2121238526

Sme členom slovenských asociácií a certifikácií

Platinová medaila za udržateľnosť

Náš aktívny prístup k sociálnej a ekologickej zodpovednosti a trvalej udržateľnostiocenila platinovou medailou za rok 2023 pre firmu  Energovision s.r.o. aj renomovaná nezávislá ratingová agentúra EcoVadis. Skóre 83 bodov zo 100 je najlepším výkonom spoločnosti a potvrdili sme tak svoju pozíciu v Top 1% firiem, ktoré organizácia hodnotika.

Toto verejné uznanie skutočnosti, že udržateľnosť v ochrane životného prostredia, dodržiavanie ľudských práv i etický prístup k podnikaniu a práci predstavujú jeden zo základných pilierov našej filozofie, nás veľmi teší.

Dúfame, že na budúci rok bude náš výsledok zasa o niečo lepší.

FAQ

Čo je to fotovoltika a ako funguje?

Fotovoltická elektráreň je zariadenie, ktoré sa ksladá z niekoľkých spolupracujúcich komponentov (fotovoltaický panel a menič napätia).

Takýto systém premieňa slnečnú energiu na elektrickú energiu, ktorú potom môžete využívať na chod domácnosti či firmy, ukladať do batérií na neskoršie použitie alebo ohrievať vodu v bojleri.

Prečo by som si mal fotovoltiku zaobstarať?

S vlastným fotovoltickým systémom získate zdroj, ktorý vyrába vlastnú elektrinu zo slnečných lúčov, a navyše sa stanete sebestačnými a nezávislými od distribútora elektriny. Ak si k systému zaobstaráte batériový systém, budete chránení aj proti výpadkom siete a nič Vás neprekvapí. Ako bonus Vám fotovoltika ušetrí peniaze za elektrinu a stanete sa aj ekologicky zodpovední voči svojmu okoliu.

 

Aka je návratnosť investície do fotovoltiky?

Návratnosť investície je veľmi individuálna. Do výpočtu návratnosti vstupuje veľké množstvo faktorov, najmä cena energie, dotácie alebo zvolená možnosť akumulácie nevyužitej energie. Ak však chcete získať lepšiu predstavu o konkrétnej cene vhodného riešenia pre Vás, vyplňte kontaktný formulár a my sa Vám ozveme.

Všeobecne platí, že doba návratnosti fotovoltaiky sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí 5 až 10 rokov.

V rámci našich konzultačných služieb Vám ponúkame analýzu súčasnej spotreby, analýzu výroby fotovoltiky, využitia a návratnosti investícií.

Aká je životnosť fotovoltického systému?

Životnosť systému je veľmi dlhá. Fotovoltika sa sklada z niekoľkých rôznych komponentov, ktoré majú rôzne záručné doby a životnosti. Preto dbáme na ich kvalitný a udržateľný výber. Fotovoltické panely majú záruku na výkon 25 rokov, zatiaľ čo životnosť je približne 30 až 35 rokov. Batérie vydržia až 16 rokov vďaka sofistikovanému systému riadenia.

Mám záujem o fotovoltiku, ale nemám dosť peňazí na kúpu batériového systému, máte lacnejšie riešenie?

Áno, ak klient nemá dostatok finančných prostriedkov alebo nepreferuje batériové úložisko, inštalujeme aj fotovoltiku s akumuláciou prebytkov do teplej vody, čo je cenovo najdostupnejšia možnosť vlastnej výroby elektriny. Pri tomto riešení máte teplú vodu ohrievanú „zadarmo“ počas 6-7 mesiacov v roku a navyše ušetríte ďalšie náklady na elektrinu spojené s prevádzkou spotrebičov v dome počas dňa, keď systém vyrába. Pri tomto riešení odporúčame „prispôsobiť“ na fotovoltiku aj prevádzku spotrebičov, ako sú práčka, umývačka riadu alebo sušička, aby sa maximálne využila energia z fotovoltiky a dosiahli sa požadované úspory pri oneskorenom štarte.

Na akú strechu sa môžu inštalovať fotovoltické panely?

Panely možno inštalovať na všetky typy striech, t. j. na šikmé aj ploché. Ideálny sklon strechy, resp. panelov je približne 35 stupňov, aby sa maximalizovali celoročné výnosy. V prípade šikmých striech však inštalujeme na strechy od 15 stupňov až po štandardných 45 stupňov. V prípade plochých striech konštrukcia umožňuje inštaláciu panelov pod uhlom od 10 do 35 stupňov.

Mám strechu orientovanú na východ a západ, oplatí sa mi fotovoltaika?

Áno, panely môžu byť orientované do všetkých svetových strán. Výnimkou je sever, kde umiestnenie panelov dôrazne neodporúčame z dôvodu nižších výnosov. Samozrejme, južná orientácia je ideálna na dosiahnutie najvyšších výnosov. Kombinácia východnej a západnej orientácie však rozkladá produkciu zariadenia počas dňa, čo môže byť pre väčšinu domácností výhodné vzhľadom na to, že spotreba vrcholí ráno a neskôr popoludní alebo večer.

Aká je optimálna veľkosť batérie?

Spravidla by batérie mali pokryť spotrebu Vašej domácnosti v popoludňajších a večerných hodinách alebo pokryť rannú špičku. Neodporúčame používať batérie na napájanie veľkých spotrebičov – napr. elektrického kotla, ktorý by veľmi rýchlo spotreboval elektrickú energiu uloženú v batériách.

Je možné kedykoľvek v budúcnosti rozšíriť veľkosť batérie alebo vymeniť poškodenú batériu?

Áno, ďalšie batériové moduly je možné pridať kedykoľvek po inštalácii pridaním ďalších batérií do zariadenia. Ak jeden z batériových modulov prestane fungovať, je možné ho vymeniť za nový, vymení sa len nefunkčný batériový modul.

Čo treba spraviť s batériami po skončení ich životnosti?

Nefunkčné batérie sa musia zlikvidovať, t. j. odniesť na zberné miesto, kde sa zlikvidujú ekologickým spôsobom. O životnosť batérií sa netreba obávať, väčšina batériových systémov funguje bez problémov 10 a viac rokov, pokiaľ ich nepreťažujete alebo nenechávate pod vodou, v chlade a pod.

Dokáže fotovoltický systém zálohovať domácnosť v prípade výpadku siete?

Systém dokáže automaticky spustiť funkciu núdzového režimu v priebehu milisekúnd, ak dôjde k prerušeniu dodávky elektrickej energie. Doba, počas ktorej dokáže „nakŕmiť“ spotrebiče v danej domácnosti, závisí od veľkosti akumulátora a od počtu a spotreby energie spotrebičov.

Aký je rozdiel medzi fotovoltickými panelmi a slnečnými kolektormi?

Väčšina slnečnej energie, ktorá prichádza na našu Zem prostredníctvom slnečných lúčov, je vo forme „svetla“ a „tepla“. Fotovoltický systém využíva „svetelnú“ energiu a premieňa ju na elektrickú energiu, ktorá sa potom môže použiť na prevádzku elektrických zariadení. Solárny termálny systém využíva „tepelnú“ energiu slnka, pričom solárny kolektor toto teplo alebo tepelnú energiu zachytáva a využíva na ohrev vody.

Ktorá technológia je pre mňa vhodná?

Fotovoltické zariadenie i termálny systém sú pre vás vhodné. Ak potrebujete prevádzkovať elektrické a elektronické zariadenia, ako sú svetlá, ventilátory, televízory, počítače a iné, fotovoltika je pre vás tým správnym riešením. Ak však požadujete riešenie na ohrev vody v kúpeľni, kuchyni či v bazénoch alebo na vykurovanie, vhodnejšia je voľba termálneho systému.

Aký je rozdiel medzi on-grid systémom a hybridným systémom?

ON-GRID (slnko – panely – elektrika)
ON-GRID sieťové systémy predstavujú najčastejší spôsob využitia solárnej energie v domácnostiach, zaručujú úsporu nákladov za elektrinu. Toto fotovoltické riešenie je určené výhradne na využitie v spolupráci s distribučnou sieťou. Fotovoltický menič napätia bude harmonicky spolupracovať so sieťovou energiou, pričom prioritne využije všetku solárnu energiu a až keď jej bude nedostatok, začne využívať energiu z distribučnej siete.
HYBRID (slnko – panely – batéria – elektrika)
Hybridné systémy zásobujú domácnosť energiou z fotovoltiky, obsahujú batériu na ukladanie solárnej energie, ktorá slúži ako zdroj v prípade, keď nie je dispozícii energia z fotovoltických panelov – v prípade nepriaznivého počasia. Energia z distribučnej siete sa využíva ako záložný zdroj vo chvíli, keď panely nedokážu pokryť odber domácnosti a batéria sa vybije.

Aké benefity prináša zelená energia?

Dôvody, prečo si myslíme, že fotovoltika stojí zato!
Ušetríte peniaze na účtoch za energie – výroba vlastnej energie znamená, že každý rok znížite účty na energiách.
Zarobíte navyše € – predajte všetku prebytočnú energiu späť a budete pomáhať pri ekologizácii energetickej siete.
Chránite životné prostredie – solárne panely neprodukujú skleníkové plyny a ani znečisťujú ovzdušie. Každá kilowatthodina (kWh) slnečnej energie, ktorá sa generuje, podstatne zníži emisie skleníkových plynov, ako je CO2, ako aj ďalšie nebezpečné znečisťujúce látky, ako sú oxidy síry, oxidy dusíka a pevné častice.
Správna dlhodobá investícia – fotovoltické zariadenie bude slúžiť niekoľko desiatky rokov.
Zvýšená hodnota nehnuteľnosti – fotovoltika sa považuje za technologický doplnok, nákupom ktorej zvýšite hodnotu nehnuteľnosti. Stáva sa atraktívnejšou a viac cenenou po inštalácii fotovoltického systému.

Čo sa stane, ak vypadne distribučná sieť?

Ak vo Vašej oblasti vypadne prúd, vypne sa i fotovoltický systém napojený na spoločnú sieť. Nie je bezpečné posielať energiu do siete, kde sa pracovníci pokúšajú vyriešiť problém s výpadkom prúdu.

Generujú fotovoltické panely energiu, keď nesvieti slnko?

Fotovoltické panely fungujú najlepšie v ideálnych podmienkach 25°C. Avšak, panely vyrábajú energiu aj počas zamračených dní či počas sneženia. Môžu vyrábať stále, pokiaľ je trochu svetla.
Ideálne sa panely inštalujú na strechu, ktorá je orientovaná na juh, kde sa zachytáva najviac slnečných lúčov.

Je nutné získať stavebné alebo iné povolenie?

Stavebné povolenie na solárne panely potrebujete iba v prípade, ak je Vaša domácnosť či firma chránená, alebo sa nachádza v chránenej oblasti. Ak túto skutočnosť neviete, obráťte sa na miestny stavebný úrad pre zistenie podrobností.

Čo všetko zastrešujete v rámci fotovoltiky na mieru?

Poskytujeme energetický manažment a podporu v rámci získavania a analýzy dát, či vychytania vecí, ktoré sú špeciálne na projekte, vďaka ktorým dokážeme navrhnúť vhodné fotovoltické zariadenie. Zastrešíme Vám celú administratívu, keďže jednotlivé kroky na seba nadväzujú a je lepšie mať v celom procese podporu. Zabezpečíme taktiež i realizáciu fotovoltického zariadenia, a aby fungovalo správne 24/7, venujeme sa monitoringu a servisu.

Ako prebieha proces?

Na strechu nainštalujeme nosnú konštrukciu, na ktorú pripevníme fotovoltické panely s výkonovými optimizérmi. Následne prepojíme panely na streche s meničom s použitím DC kabeláže.
Práce na streche môžu byť v závislosti od jej typu hlučnejšie, napríklad v prípade vŕtania alebo obrusovania škridlovej krytiny. Hravo si poradíme s akýmkoľvek typom strechy, či už je rovná alebo šikmá, ale aj s rôznymi druhmi strešnej krytiny (pálená alebo betónová škridla, plechová krytina).
V priebehu montáže fotovoltického systému môžu byť potrebné aj menšie stavebné úpravy, ktoré budú zadefinované počas obhliadky nehnuteľnosti.

Na stiahnutie

Všeobecné obchodné podmienky spoločnosti Energovision, s.r.o.
Brožúra Energovision 2023
Logo Energovision